Имаме удоволствието да съобщим, че iute България, стана най-новият член на Българската Асоциация за Отговорно Небанково Кредитиране (АОНК)
Какво е AOНK и каква роля има в управлението на отговорното кредитиране?
- Историята на АОНК започва през 2014 г. С решение на Софийски Градски Съд, сдружението е регистрирано като Сдружение с нестопанска цел за частна полза. Нейни учредители са 8-те водещи компании на българския пазар, предоставящи краткосрочно небанково кредитиране. Оттогава те се стремят да работят за реализиране на краткосрочните и дългосрочните цели на сдружението.
- Чрез участието на iute България в Асоциацията за Отговорно Кредитиране ние ще се стремим към отстояване интересите на официално регистрирани и етични микро-финансиращи институции (MFI). Също така, с участието ни в асоциацията искаме да затвърдим нашата ангажираност за отговорност и етичност на пазара за лично кредитиране.
Членове на АОНК са:
- IuteCredit Bulgaria Ltd
- ITF Group JSC
- Международна компания 4Finance
- Cash Credit
- Credissimo
- NetCredit
- CityCash
- Ferratum Bulgaria Ltd
Организацията и нейните членове са ангажирани с етичния кодекс за поведение, който обхваща различни области от бизнеса на компаниите като:
- основни принципи
- комуникация и маркетинг
- обезпечени и необезпечени потребителски заеми
- финансови затруднения
- споразумения за уреждане на дългове
- обслужване на клиенти
- внедряване и мониторинг на Кодекса за поведение
В допълнение, бе разработена „Процедура за подаване и разглеждане на жалби от Комисията по етика към АОНК“. Чрез нея всеки клиент с потребителски кредит от финансова институция, която е настоящ член на АОНК, има право право да подаде жалба до Комисията по етика на АОНК по един от следните начини:
- С лично подаване на жалбата в писмен вид в офис на АОНК.
- Чрез изпращане на имейл към office@aonk.bg.
- Чрез изпращане на жалба в писмен вид по лицензиран пощенски оператор.
Наскоро председателят на АОНК адв. Николай Цветанов участва в сутрешния блок на БНТ. Заедно с Богомил Николов от Сдружение „Активни потребители“, бяха обсъдени въпроси свързани с развитието на пазара на небанковото кредитиране у нас.
Част от тезите му бяха насочени към нуждата от допълнителен последващ контрол върху съществуващите над 300 регистрирани небанкови финансови институции в Националната банка на България (БНБ).
Бе добавена и необходимостта от по-строги капиталови изисквания за работещите на този пазар, за да се минимизират проблемите с неетичното и непрофесионално поведение от страна на кредиторите.
Работата на АОНК за подобряване на пазара на небанковото кредитиране у нас бе забелязана от омбудсмана на Република България и ѝ бе обърнато особено голямо внимание по време на последното заседание на специализираната парламентарна подкомисия.